Vypravěč

4. září 2011 v 3:41 | B.V. Zelinková |  Vypravěč


Píše se rok 1889. Rok plný významných událostí. V Paříži byla slavnostně otevřena Eiffelova věž a zároveň kabaret Moulin Rouge. Arcivévoda Rudolf Habsburský spáchal sebevraždu. A v Rakouském městečku Branau am Inn přišel na svět maličký Adolf Hitler.

Sedmiletou Willow Sarah Eddolsovou z Potter Street v Londýně, ale žádná z těchto událostí nijak netrápí. Co ji trápí, je její strýček Bert. Protože Willowini rodiče zemřeli, když jí byli dva roky, strýček Herbert a tetička Pollyanne Eddolsovi si ji vzali k sobě do opatrovnictví. Willow je malý ďáblík, přes den lítá po Londýně a večer po jejich krásném, starém domě. Co jí ale chybí, jsou kamarádi. A protože Eddolsovic dům stojí až na úplném konci ulice, tam kde začíná Louka a hnedka za ní je Hvozd, tyto končiny Willow navštěvuje nejraději. To se ovšem strýci Bertovi pranic nelíbí.

Když Willow potká v tajemném Hvozdu bílého vlka - Vypravěče, najde v něm nejen úžasného přítele, ale i učitele. Vypravěč jí povídá příběhy o bytostech, které v Hvozdu skutečně žijí a taky jí prozradí, že není jen obyčejná holčička, ale Mediátorka - dívka, schopný s těmito bytostmi mluvit. Willow tak postupně poznává nové a nové kamarády: Jednorožčí slečnu Kettu, Dryádu Beraniku, Najádu Rabé i lišku Cassie a mnoho dalších... Jediné, co jí Vypracěč stále připomíná, je to, že se o životě ve Hvozdu nesmí znímit před strýcem a tetou.

Willow své slovo ale nedodrží a poodřekne se. Strýc Bert jí nevěří ani slovo a je natolik rozzlobený, že jí zakáže přístup do Hvozdu. Jestliže ho Willow neuposlechne, hrozí jí, že už bytosti z Hvozdu nikdy neuvidí..


Ukázka z knihy:

Willow se posadila na posteli.
Přehodila nohy přes rám postele, přičemž lehce vklouzla do jejích krásných sametových střevíčků s rudou stužkou. Lehkým krokem, který vůbec nenasvědčoval tomu, že se právě probudila, přiběhla k otevřenému oknu a spěšně ho zavřela. Jediné okno v jejím miniaturním pokojíčku vedlo do ulice a Willow ho proto nesnášela. V té době už na Potter street panoval čilý ruch, přestože šlo o jednu z nejmenších ulic Londýna, která měla všeho všudy 21 domů a kolem padesáti obyvatel. Ráno se tady, přímo před domem číslo 21, který byl shodou okolností majetkem Willowina strýčka, scházely starší dámy z celého sousedství aby poklevetily a probraly nejčerstvější novinky. Každý den tak Willow vzbouzelo ne kokrhání sousedčina starého kohouta, nebo zvon místního kostela, ale hlasy brebentících stařenek. Willow by nejraději spala s oknem zavřeným, ale tetička Polly jí to nedovolovala. Prý musí mít okno otevřené, aby se větralo. I když Willow už několikrát zkoušela tajně se v noci vyplížit a okno zavřít, tetička ji přišla zkontrolovat, okno jí otevřela a ještě ji za to ráno pokárala. Willow od té doby věděla, že zavírat si okno nemá cenu, tak ho vždycky přibouchla alespoň už když byla vzhůru.
Willowin dům byla krásná, stará budova a strýček Herbert Eddols byl na ni povážlivě pyšný. Vždycky říkával u snídaně nad toasty s jahodovým džemem a sklenicí mléka: ,, Byla to ta nejvýhodnější koupě, Pollyanne, já ti to říkal. Poslední dům v takovém bezvadném stavu v týhle ulici. A za jakou směšnou cenu! Jediné, co mi vadí, je ten nebezpečný a odporný Hvozd za domem." Potom se skoro pokaždé podíval na Willow a napomenul ji přísně: ,,A ty, ty se opovaž tam někdy strčit třebas jen špičku střevíce a to uvidíš to tóčo. Ani se pak neopovažuj mi přijít na oči." Pak si rozrušeně zapálil dýmku a bafal u stolu až do oběda.
Willow se oblékla do bílých šatů, ovázala si kolem pasu stužku a do ruky popadla klobouček. Pak rychle seběhla po schodech do přízemí, kde už stála usměvavá teta Polly a chystala toasty. Když Willow objevila v kuchyni, vzhlédla od chystané snídaně a pozdravila ji. ,,Dobré ráno zlatíčko, jak jsi se vyspala?
Willow udělala pukrle a zašvitořila, že krásně. Tetička pokývala hlavou, jak to často dělávala a znovu se začala věnovat toastům. Její šedivé vlasy měla stažené do drdolu.
Willow se vyškrábala na kuchyňskou židli a začala usrkávat teplé mléko.Kniha bude ilustrovaná mými vlastními obrázky.

Podrobnosti o knize

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama